SOMEWHERE OVER THE RAINBOW, azaz a vízumhosszabbítás
A Thaiföldi legális tartózkodásnak a magyar állampolgárokra nézve több módja és lehetősége is van. Kérek mindenkit, hogy aki valaha utat tervez ebbe az országba, mindenképpen tájékozódjon a hatályos szabályokról, mert az alábbiakban olvasható adatok lehet, hogy holnapra már érvényüket vesztik. Mi is meglepődtünk néhány dolgon, ami az otthoni készülődés alatt még teljesen másképpen volt, mint a napokban. A szivárványon túl, ahol mindig süt a nap, bizony hamar dühös és reményvesztett lehetsz, ha szembesülsz azzal, hogy még az emigráción sem egyértelműek a törvények.
A szivárványon |
Tehát a lehetőségek:
1., Vízum nélkül
Szállj fel egy repülőgépre, érkezz légi úton és 30 napig élvezheted az ország vendégszeretetét. Érkezz szárazföldön és ugyanez a lehetőség illet meg, de csak 15 napig. Semmilyen engedélyre, papírra, vízumra nincs szükséged. A belépéskor kapsz egy fehér papírt az útleveledbe, amit a kilépésig kötelező megtartani. Ezzel is bizonyítod a tartózkodásod legalitását. Ha tovább maradsz, akkor napi 500 bath büntetést kell fizetned. Ha ezután vissza szeretnél térni Thaiföldre, akkor legalább 30 napot kell várnod, hogy újra beléphess vízum nélkül. Ha megint maradtál 30 napig, akkor a kilépés után már 60 napig nem léphetsz be az országba legálisan. Ezek a belépések csak légi úton történő érkezés alkalmával érvényesek. Ha kombináltan utazgatsz (földön, vízen, levegőben), akkor majd úgy lesz, ahogy a thai határőr jónak látja. Erre az esetre a Magyar-Thai Nagykövetség sem tudott konkrét választ adni. Mindenkinek sok sikert!
2., Turistavízummal
Magyarországon kérhető turistavízum, melynek díja 36 euró. Ezzel 60 nap tartózkodás garantált. Az országot elhagyni nem lehet vele, mert csak egyszeri belépésre jogosít. Aki 60 nap után még igényel egy kis Thaiföldet, az a helyi Emigrációs hivatalban 1 900 bathért extra 30 nappal meghosszabbíthatja a vízumát. Ha tovább maradsz, akkor napi 500 bath büntetést kell fizetned. 180 nap alatt turistavízummal összesen 90 napot lehet legálisan az országban tartózkodni. Amennyiben többszöri belépésre is jogosító vízumot kérsz, melynek belépésenként 1 900 bath az ára, akkor a 90 napot bármilyen kombinációban össze lehet hozni. További hosszabbításra ezzel a vízumfajtával nincs lehetőség. Hogy mikor lehet újra igényelni? Fogalmunk sincs. Ha valaki tudja, akkor szívesen veszem az infót.
3., Tanulóvízummal
Ez egy viszonylag jó megoldás a hosszabb távú tartózkodásra. Neve: NON-ED vízum. A kiállításához szükség van egy thai iskolára, ami igazolja a tanulói jogviszonyt. A vízum díja 60 euró. A vízumot csak Thaiföld országhatárán kívül lehet átvenni. (Mi van??? Ekkora hülyeséget! Ezért kell most Ádámnak Burmában éjszakáznia. No comment) Érvényessége a belépéstől számítva 1 év, de 3 havonta hosszabbítani kell, melynek költsége 1 900 bath/fő/alkalom. Hát ez történt most velünk is. Letelt az első 3 hónapunk és találkoznunk kellett a hivatallal...
4., Kísérővízummal
Ez az a bizonyos NON-O vízum. Ezt a fajtát kapta Tamara, mint a jogosult gyermek, a szülők után. Feltételei megegyeznek a tanulóvízuméval, csak nem kell hozzá iskolai igazolás. Kiállítása mindig egy másik érvényes vízum függvénye.
5., Sportoló vízum, Nyugdíjas vízum, Szerzetes vízum, Munkavállalói és egyéb vízum
Ezeket a típusú vízumok nagyon jó feltételeket kínálnak a legális tartózkodásra. Részletekről érdemes a követségeken érdeklődni.
Tények, kulisszatitkok és újabb 3 hónap
A hosszabbítás nem egyszerű feladat. Csak azért, hogy senki ne higgye, hogy egy autentikus thai épület légkondicionált szobájában teázgatva, 10 perc várakozás után fogja megkapni a hosszabbítást, beavatok mindenkit a kulisszatitkokba.
05:59 és már pozícióban vagyunk |
Az épület oldalán ez olvasható: open from about 08:00, ami annyit tesz, hogy kb. 08.00 kor nyitnak. Hát vagy igen vagy nem. Mikor mi ott voltunk, akkor "vagy nem". Ahhoz, hogy a délelőtt folyamán foglalkozzanak veled, benne kell lenned az első 20 érkező táborában. Mi az ötödikek voltunk és hajnali 5:55-re érkeztünk.
Reggel 06:15, még sötétben, de a tömeg már alakult |
Innen indul a maratoni sorban állás. Az első etap a nyitásig tart. Ekkor megkezdődik az ádáz harc a sorszámokért. A hosszú órák alatt összegyűlt összes ember, egymást taposva igyekszik sorszámhoz jutni. Egy fő thai osztogató áll a tömeg közepén és próbál úrrá lenni a bábeli zűrzavaron. Mi Adrival tökéletes stratégiával tartottuk az érkezési pozíciónkat. Ő könyökkel és testtel ellentartott én meg teljes erőmből próbáltam a helyemen maradni, mire végül megszereztük az ötöst. :-) Na itt lehet először hátradőlni. Ugyebár bejutottál a "döntőbe" és nem kell tovább a pozíciós sorban álldogálni, azaz, ha a melltartóba visszarendezed a cickókat a normál állapotba és visszapöckölgeted a tangapapucsra a lábujjaidat, akkor végre vehetsz egy mély levegőt is, mert nem kell tovább az előtted, melletted, mögötted álló emberek hajnali szájszagát szipóznod.
Mikor a sor körbeéri a hivatalt |
Innen jön a türelemjáték. Szépen, ügyesen kivárod, hogy a kapott sorszámmal sorra kerülj és beválthasd azt egy másik sorszámra, ami a kívánt ügyintézésre jogosít. Ugye milyen egyszerű??? Tehát eddig volt 2 db számod. Na ezután vársz szépen és türelemmel, hogy felvillanjon a Te szerencseszámod. A miénk a 8-as volt. Ha ez megtörténik, akkor átküzdöd magad a tömegen és leülsz szépen a székre, amit kijelölnek számodra. Itt jön a szokásos formalitás. Mindenből kell "kopi", aztán a "kopiról" is kell egy "kopi", aztán mikor már minden "dáböl kopiban" is megvan, akkor felállhatsz a székről és majd szólítanak. Nekünk a 8-as sorszámmal 11:50-re lettek kész a dolgaink, ami olyan rendkívül hosszú és bonyodalmas ügyintézéssel párosult, hogy kaptunk egy pecsétet az útlevelünkbe. Erre csupán 6 órát kellett várnunk és kettőnknek 3 800 bathba (30 400 Ft) került. Így pillanatnyilag 4 dátum szerepel az útlevelünkben, már komoly gondolkodásba kerül, hogy melyik mihez kapcsolódik.
Ekkor szerettem volna drága gyermekem Tamara vízumát is meghosszabbítani, melyre nem volt lehetőségem, mert a Thai Emigrációs hivatal nem látta bizonyítottnak, hogy én vagyok a gyermek anyja. Azt mondták, hogy az eredeti anyakönyvi kivonat, melyben szerepel az anyaságom és a vízum, amit a thai hivatal az alapján állított ki a gyermeknek, hogy én vagyok az anyja, nem elegendő bizonyíték arra, hogy én vagyok az ANYA. Ezen azért a hivatalnok is elmosolyodott egy kicsit, de ha már egyszer ezt kimondta, akkor az így van és kész. Kérdeztem tőle, hogy akkor mi bizonyítaná, hogy valóban én vagyok az anya. Azt mondta utazzak el Bangkokba, mert ott a követségen kiállítanak majd egy papírt, hogy vagyok, aki vagyok. Illedelmesen megköszöntem a fantasztikus segítséget és távoztunk. Felhívtam a bangkoki magyar konzulátust, hogy a helyzet megoldásában a segítségüket kérjem. Az itt elhangzott beszélgetésről majd egyszer, egy másik országból, egy másik helyzetből fogok bővebben írni. A konklúzió csak annyi, hogy van az a pénz, amiért papíron is én lehetek a gyermekem anyja. Tuti szupi! Csak arra leszek kíváncsi, hogy az euróban szabott, de thai bathban kifizetett magyar követség által kiállított, thai nyelvű papírért, melyik ország törvényeiben meghatározott áfa-t kell majd megfizetnem???
Ezt Tamara is viccesnek gondolta |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése