Na hát most már valóban elfelejthetjük az európai gondolkodásmódot. Itt Ázsiában percről percre nyílik az elménk egy teljesen új és nagyon ismeretlen terület felé. Megszoktuk otthon a jogállamiság biztonságát, ami persze kíméletlenül szaggatta le rólunk a gatyát ha vétettünk. Thaiföldön a rendszer sokkal rugalmasabban kezeli a törvény szavait, olyan mértékű kilengésekre adva lehetőséget, amibe belegondolni is csak félve merek. Egy viszont biztos. Tökéletesen működik! Az ország állampolgárai előjoggal bírnak minden területen. Végtelenül tisztelik a királyukat és imádják az országukat. Ha csak egy kis szegmensét sikerülne Magyarországra adoptálni az itteni dolgoknak, mi lehetnénk a Földgolyó legfantasztikusabb állama. Fájó, hogy ez a kivételesen tehetséges magyar nép, ilyen sok sebből vérzik és hogy ilyen igába kénytelen kényszerülni, amire az Unió és egyéb szervezeti tagságok köteleznek Bennünket. Történeteimen át hozzátok is el fog érni az ezzel kapcsolatos tanmese, na de nézzünk egy gyors statisztikát, aztán gondolkodjon el rajta mindenki, a saját szájíze szerint.
Magyarország Thaiföld (Chiang Mai)
Népesség 10 000 000 fő 70 000 000 fő
Államforma elvileg köztársaság alkotmányos monarchia
1 liter benzin 430 Ft 252 Ft
1 perc mobilhívás 30 Ft 4 Ft
Taxi 1 km 150 Ft 35 Ft
Házbérlet 100 nm 100 000 Ft 60 000 Ft
Átlag rezsi 100 nm 70 000 Ft 15 000 Ft
1 doboz LM cigi 720 Ft 460 Ft
1 éttermi főétel 1 500 Ft 200 Ft
1 l coca cola 180 Ft 110 Ft
GDP (PPP) 188 403 584 768
1 mosoly ára felbecsülhetetlen ingyenes
Nekiálltunk hát házat keresni a környéken, hogy álmainkhoz, vágyainkhoz meglegyen a stabil bázis is. A városban működő ügynökségek viszonylag olajozottan működnek. Két nap alatt hat, a kritériumoknak megfelelő házat is sikerült szemrevételeznünk. A környék tényleg gyönyörű, hegyek körös-körül, pálmaligetek, rengeteg banánnal és kókusszal, csodálatos mangófa kertek, neon zöld rizsföldek, vízesések, manikűrözött parkok, ameddig a szem ellát...
Végül az érkezésünk utáni 3. napon újra bepakoltuk a bőröndöket a szállodában (eszméletlen profik vagyunk már) és beköltöztünk az új házunkba. A tulajdonossal nem is találkoztunk. Letettük a 2 hónap kauciót és megkaptuk a kulcsokat. Csak annyit kértek, hogy szóljunk időben, ha elköltözünk. No comment. Itt észak-Thaiföldön még hisznek az emberek a becsület erejében.
Házunk tehát már volt, de a közlekedési eszköz még hiányzott a boldogságunkhoz. A város északi peremrészén lakunk, kb 10 km távolságra a központtól, az A. Doi Saket kerületben. Innen csak autóval tudunk közlekedni, így feltérképeztük az autópiacot is. Háááááááááááááát elég durva. Egy használt 10 év körüli gépjárműért átlagosan 1 millió forintnak megfelelő thai bath-ot kérnek el. Kicsit elszomorodtunk ettől, mert ezzel a pénzzel itt már komoly befektetésekbe foghatnánk. De ugye tudjuk, hogy: "Vigyázz mit kívánsz, mert megkapod!" alapon gondolkodva, bármi megtörténhet. Így esett meg az is, hogy pont az orrunk előtt parkolt le egy csodacuki zöld Toyota, hátsó ablakában egy thai felirattal meg egy telefonszámmal.
Felkutattunk a tulajdonost egy öreg thai bácsit, aki hihetetlen segítőkész volt és eltöltött velünk egy teljes napot, hogy elintézzük az átíratást. GRINCS a méregzöld Toyota Corona 30 + éves, pontos adatok nem állnak rendelkezésre. Kitűnő egészségnek örvend és pont ránk várt. A vételára 30 000 bath volt.
Szerintem ezzel az üzlettel komolyan dobogósok lehetünk a thai autókereskedelem piacán. A legdurvább akciós használtautó hirdetések is 180 000 bathnál kezdődnek. Az üzlet megköttetett, jöhetett hát a papírmunka.
1., lépcső - okmányiroda 1.
Elautóztunk a hivatalba, de kiderült, hogy ott nem intéznek külföldiek nevére történő átírást, így tovább kell mennünk. Ráfordított idő: 45 perc. Tehát ez a lépés kihagyható.
2., lépcső - okmányiroda 2.
Elautóztunk a hivatalba, de kiderült, hogy bár ők intéznek külföldiek nevére történő átírást, de csak az emigrációs hivatal által kiállított papírok alapján. Ráfordított idő: 45 perc. Tehát ez a lépés kihagyható.
3., lépcső - Chiang Mai Emigrációs Hivatal
Elautóztunk a hivatalba és beálltunk a sorba. Sorbaállási idő: 40 perc. Az ügyintéző thaiul és kézzel-lábbal elmagyarázza (mert ugye az emigrációban miért is beszélnének angolul), hogy az útlevélről fénymásolatot kell csinálnunk.
4., lépcső - Fénymásoló
Elsétálunk a fénymásolóba, ahol Adri (fontos!!!) útleveléről kapunk egy másolatot. Ráfordított idő 15 perc.
5., lépcső - Chiang Mai Emigrációs Hivatal
Visszaállunk a sorba a kocsi papírjaival és az útlevél másolatával. Sorbaállási idő: 30 perc. Az ügyintéző elmutogatja, hogy szükség van egy házbérleti szerződésre is. Na az nekünk ugye nincs. Telefonálok az ügynöknek, aki nagyon készséges és rekord idő alatt csinál nekünk egyet, amit el is hoz a hivatalba. Csakhogy a bérleti szerződés az én nevemre szól. Itt már erősen imádkozunk. Várakozási idő 1 óra.
6., lépcső - Chiang Mai Emigrációs Hivatal
Visszaállunk a sorba a kocsi papírjaival, az útlevél másolatával és a házbérleti szerződéssel. Sorbaállási idő: 30 perc + ebédszünet 60 perc. Az ügyintéző elmutogatja, hogy az eredeti bérleti szerződés nem jó, csináltassunk fénymásolatot.
7., lépcső - Fénymásoló
Elsétálunk újra a fénymásolóba, ahol megkapjuk (persze nem ingyen) a nevemre szóló bérleti szerződés fénymásolatát. Ráfordított idő 15 perc.
8., lépcső - Chiang Mai Emigrációs Hivatal
Visszaállunk a sorba a kocsi papírjaival, az útlevél másolatával és a házbérleti szerződés másolatával. Sorbaállási idő: 30 perc. Az ügyintéző elmutogatja, hogy kell egy thai jogosítvány is az áhított papírhoz. Itt már elszáll az agyam egy kicsit, mert totál szívatás az egész. Úgyis tisztában van vele mindenki, hogy nincs thai jogsid. Mutatjuk neki Adri magyar jogsiját. Megkérdezi, hogy milyen jogsi ez? Össze-vissza dobálózunk a szavakkal, hogy "jurópijen", meg hogy "internesönel", meg hogy "juniverzál". Na végre! Bőszen bólogat, aztán csak annyit mond: Copy.
9., lépcső - Fénymásoló
Elsétálunk újra a fénymásolóba, ahol lefénymásoltatjuk Adri lejárt jogosítványát. Ráfordított idő 15 perc.
10., lépcső - Chiang Mai Emigrációs Hivatal
Visszaállunk a sorba a kocsi papírjaival, az útlevél másolatával, a házbérleti szerződés másolatával és Adri lejárt jogsijának a másolatával. Sorbaállási idő: 30 perc. Az ügyintéző beszedi a papírokat és udvariasan mutatja, hogy üljünk le a váróban. Én nem bírom megállni, ezért teli vigyorral és dupla adag cinizmussal megkérdezem, csupa egyszerű angolsággal (egyébként nem nagyon vágta az intrikát), hogy: - No mór pépő? No mór kopi? Erre megrázza a fejét és felmutatja 4 db cuki kis ujját a levegőbe. Na ekkor van 13:30. Mi a picsára kell 16:00 ig várnunk??? Persze ezt a kérdést már nem merem megkockáztatni.11., lépcső - váróterem
Legalább 500 különböző országból érkezett 150 emberrel bezsúfolva, várunk a valamire, amiről fogalmunk sincs hogy mi, de kell a kocsi átíratásához. Ha 4 kor megkapjuk a valamit, akkor 1/2 5-ig még van időnk átérni az Okmányiroda 2.-be és elintézni a dolgunkat, mert ugye akkor zárnak. A csodaváró falán kifüggesztve lógnak a nagykövetségek telefonszámai. Hogy ne érjen minket meglepetés, felhívom a Bangkoki magyar követséget, gondolván, hogy gyorsan rákérdezek az átíratáshoz szükséges dokumentumok listájára, mielőtt a kedves ügyintéző majd 4 kor találja ki az újabb copy igényét. Nem is tudom miért nem lepődök meg, hogy a szám nem működik. 2 percig nyomja az automata a dumát, de menüválasztási lehetőség vagy üzenetrögzítő az nincs, aztán megszakad a vonal. Köszönjük Magyarország. Nem sikerül meghazudtolnod Önmagadat!
12., lépcső - Chiang Mai Emigrációs Hivatal
15:30 van és elfogy a türelmem. Odalépek az ügyintézőhöz. Nézzük egymást majd azt mondja 500 bath. Odaadom a pénzt. Zsebreteszi és 1 perccel később már a kocsiban ülünk egy A4-es méretű fehér lappal a kezünkben, amin 3 thaiul íródott sor található. A kiállítás alapja pedig Adri lejárt magyar jogsija, az én nevemre szóló bérleti szerződéssel. Ha tudtam volna, hogy 500 bathért nem kell ezt a cécót végigcsinálni....
13., lépcső - okmányiroda 2.
Berohanunk, leadjuk a papírt és már intéződik is a buli. A kocsit elviszik motorszám ellenőrzésre és 260 bathért (1 820 Ft) már a nevünkön is van a kocsi. 16:30. Viszlát!
Biztosítás nem kell, mert a bácsié még fél évig érvényes és azt is lehet örökölni. Súlyadó és egyéb lehúzások nincsenek, szóval...., hát értitek.
Így került hozzánk Grincs, akiért nagyon hálásak vagyunk a sorsnak. Ha bárki ebben az országban kíván hasonló hivatalos ügyet intézni, akkor tripla adag türelemmel és egy nagy adag xanax tablettahalmazzal fusson neki. Sokszor nem szól másról a dolog csak a korrupciós pénzről. Persze erről azért még lesznek sztorik.
A thai jogsiról csak annyit, hogy amennyiben itthon kiváltod a nemzetközi jogsit, akkor azt simán honosítják nektek thai jogsira. Nem kell vizsgázni, egy nap alatt meg is van. Kell hozzá a szokásos: lakcím igazolás, útlevél másolat, orvosi engedély, no meg a nemzetközi jogsid másolata. Amennyiben már megvan a helyi jogsid, sokkal könnyebb lesz majd az élet, ha megállít a rendőr. Már pedig meg fog, nagyon sokszor.... :D
VálaszTörlés